Szlak rowerowy " Czarna "
Numer trasy: 8A. Długość: 60 km.
Opis szlaku: Trasa " Czarna " ukazuje nam charakterystyczną architekrurę Bieszczadów sprzed kilku wieków . Część szlaku biegnie w okolicy Jeziora Solińskiego co dodatkowo podnosi atrakcyjność trasy . Długość, nawierzchnia i tylko trzy trudne podjazdy powodują , że można określić szlak jako średnio trudny technicznie i wydolnościowo .
Elementami utrudniającymi poruszanie się po trasie jest wzmożony ruch pojazdów oraz stumetrowy fragment osuwiska na którym jesteśmy zmuszeni do zejścia z roweru . Podobnie jak na wszystkich pozostałych szlakach spotykamy tu zapory zamykające wjazd do lasu .
Modyfikacje trasy :
1. 7,6 km - można skręcić w lewo i poprzez Skorodne i Kaczmarewkę dojechać do Lipia . Opuszczamy odcinek szlaku przez Wańka Dział i Olchowiec .
2. 45,6 km - skręt w prawo . Możemy jechać prosto . Wygodna asfaltowa droga doprowadzi nas do Czarnej . Po drodze miniemy Czarną kopalnie .
0,0 km
Szlak rowerowy rozpoczyna swój bieg w centrum miejscowości, przy kompleksie handlowym, 300 metrów dalej skręcamy w prawo, w stronę Polany. Przed nami długi, ponad czterokilometrowy, podjazd na pasmo Ostrego. Z parkingu na końcu podjazdu, wspaniały widok na pasmo Otryty, oraz Połoniny Caryńską i Wetlińską. Dobre mijsce na odpoczynek. Przed nami długi, szybki zjazd. Uwaga na końcu zjazdu - ostre zakręty i serpentyny. Niebawem dojeżdżamy do początku wsi Polana. W prawo odchodzi szlak niebieski prowadzący przez Skoronie do Lipia, Michniowca i Czarnej. Prosto prowadzi szlak czarny, łącznikowy do pętli pod Otrytem i nad jeziorem solińskim. Jedziemy prosto. Za mostem, po lewej stronie drogi, początek ścieżki przyrodniczo - dydaktycznej "W krainie Myszołowów". Przy szosie widać murowaną, parawanową dzwonnicę, kilka sędziwych lip otaczających pozostałości kościoła parafialnego z 1770 r., kilka nagrobków miejscowego ziemiaństwa i księży. Kilkaset metrów dalej, tuż za mostem, odchodzi droga (w prawo) w kierunku jaskini Rosolin. My jedziemy prosto, w kierunku środka wsi Polana. Poruszamy się wzdłuż potoku Czarny. Przy drodze, w wiejskiej chacie, galeria rzeźbiarska. Sklep - ostatni na trasie w kierunku Olchowca. Czynny sezonowo bar "Pod Otrytem", zwany przez miejscowych "U Żyda".
10,6 km
Dojechaliśmy do szlaku niebieskiego, który przez Wańka Dział, stokówką pod Otrytem zaprowadzi nas do Chrewtu nad Zatoką Czarnego na jeziorze solińskim. Po lewej stronie, na wzgórzu widać maszt przekaźnika, do którego prowadzi wijąca się serpentynami droga. Skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez mostek na potoku. Przed nami kilkunastominutowy ostry podjazd na Wańka Dział. Niebawem mijamy przekaźnik TV, podjazd jednak nadal się nie kończy. 2,5 kilometra dalej mijamy pozostałości Stanicy PTTK.
14,4 km
Skrzyżowanie dróg leśnych. Prosto można dojechać przez Otryt do Sękowca (pętla szlaku rowerowego "Otryt i dolina Sanu" po gminie Lutowiska - drogowskaz). My skręcamy w prawo, w kierunku Olchowca. Droga prowadzi równolegle do grzbietu Otryty. Można tu spotkać dziką zwierzynę. Obecnie znajduje się tu tylko jedno gospodarstwo - stadnina koni huculskich. Dalej prowadzić nas będzie droga o nienajlepszej nawierzchni, niebawem dojeżdżamy do czynnego osuwiska - po ulewnych deszczach część drogi stokowej osunęła się uniemożliwiając przejazd samochodem. Jazda na rowerze utrudniona, ale nie niemożliwa.
Mijamy wypał węgla drzewnego i powoli zbliżamy się do Olchowca. Dojeżdżamy do małej obwodnicy bieszczadzkiej. Ponownie wjeżdzamy na dobry, gładki asfalt. Skręcamy w prawo, w kierunku Chrewtu.
25,5 km
Chrewt, nad zatoką, znajduje się spore pole namiotowe, camping, wygrodzony basen z ratownikiem itp. Warto zatrzymać się tu nawet na dłużej. Dodatkowo na polu namiotowym są sanitariaty i prysznice, co w Bieszczadach wcale nie jest takie powszechne. Sklepy i kilka barów podających przeważnie fast-foody. Kilometr dalej docieramy do punktu widokowego, skąd można podziwiać Zatokę Czarnego - najlepiej o zachodzie słońca. Można tu kupić rzeźby w drewnie bieszczadzkich artystów ludowych. Przed nami zjazd, aż do Polany.
Przy wjeżdzie do Polany nasze komputerki powinny pokazywać ok. 28,2 km - ponownie przejeżdżamy przez wieś zmieniając szlak niebieski na czarny, który doprowadzi nas do pętli szlaku rowerowego prowadzącej przez Skorodne, Lipie do Czarnej.
32, 56 km
Za mostem na poteku Głuchy skręcamy w prawo. Wjeżdzamy na szlak niebieski. Jedziemy przez Polanę Ostre wzdłuż potoku Głuchy. Nawierzchnia drogi ponownie szutrowa. Niebawem mijamy kamienną kapliczkę oraz ciekawe odsłonięcie fliszu karpackiego. Po lewej stronie Niedźwiedzia Skała. Wreszcie docieramy do Skorodnego. Mijamy wieś i jedziemy wzdłuż potoku. Przez ponad cztery kilometry droga wznosi się, by pod koniec stać się dość uciążliwa do pokonania. Mniej wprawny rowerzysta będzie musiał zejść z roweru. Ale trudy jazdy łagodzi nieco cisza i spokój, jaki można znaleść na tym odcinku.
41,82 km
Jesteśmy na Kaczmarewce (720 m n.p.m.). Dojechaliśmy ponownie do drogi głównej będącej częścią dużej obwodnicy bieszczadzkiej. po prawej stronie w dole - Lutowiska. My skręcamy w lewo, w stronę Czarnej (drogowskaz). Przed nami krótki zjazd i mozolny podjazd pod kamieniołom. Niecałe dwa kilometry dalej kończy się podjazd, właśnie osiągnęliśmy najwyższy punkt naszej trasy (800 m n.p.m.). Mijamy czynny kamieniołom. Należy uważać na sygnały dotyczące strzelania. Po trzech kilometrach od wyjazdu na asfalt docieramy do śródleśnego parkingu. Można odpocząć i zregenerować siły nadwyrężone przez podjaz. Można również uzupełnić stracone kalorie. Dalszy ciąg wycieczki nie jest mocno uciążliwy. Jeśli ktoś zmęczony, to może, nie skręcając do Lipia, zjechać prosto do Czarnej. Ale przed nami krótki zjazd i musimy uważać, żeby nie przegapić skrętu w prawo do Lipia.
45,6 km
Skręt w prawo, zjeżdżamy do Lipia. Do centrum wsi dojeżdżamy po niecałym kilometrze od skrętu z główej drogi. Niebawem docieramy do skrzyżowania - skręcamy w prawo - do Michniowca i Bystrego. W Michniowcu zachowało się wiele interesujących przykładów ludowej kamieniarki o nie występujących nigdzie indziej na terenie Polsi wzorach. 1,5 km dalej - Bystre. Bystre jest jedną z nielicznych miejscowości w Bieszczadach, gdzie dobrze widoczne są różne przykłady dawnego budownictwa wiejskiego charakterystycznego dla regionu. Z Bystrego wracamy z powrotem do Michniowca, a dalej do Czarnej. Droga jest dobra, a do końca trasy pozostało nam bardzo mało. Jeszcze tylko jeden podjazd i jesteśmy w Czarnej.
59,9 km
Koniec szlaku. Czarna centrum, przy przystanku PKS.
Źródło: Bieszczadzkie Towarzystwo Cyklistów