Trasa rowerowa

Trasa rowerowa " Przełęcz Żebrak "

 Numer trasy: 1A. Długość: 54 km.

 

 

 

Opis szlaku: Zaletą tej trasy rowerowej, oprócz pięknych widoków na porośnięte lasami pasma graniczne , są dwa przejścia rowerowe - piesze prowadzące na Słowację . Trasa trudna technicznie o bardzo zróżnicowanej nawierzchni (od dróg asfaltowych po szutrowe z licznymi wybojami) i ukształtowaniu terenu (liczne podjazdy i zjazdy krętymi dróżkami). Pokonanie tej trasy wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego . Atrakcją tego terenu są mijane po drodze wypały węgla drzewnego , bieszczadzka kolejka wąskotorowa oraz znana w okolicy karczma " Siekierezada ", w której znajdują się dzieła słynnych bieszczadzkich twórców : malarzy i rzeźbiarzy .

 

 

0,0 km
Szlak rowerowy rozpoczyna swój bieg w centrum Cisnej. Na szczególną uwagę zasługuje słynna "Siekierezada", w której znajdują się dzieła słynnych bieszczadzkich artystów, malarzy i rzeźbiarzy. My obieramy tu kierunek w stronę Komańczy. Niecałe 2 km od początku trasy docieramy do skrzyżowania gdzie znajduje się bar "Roztoczanka", droga prosto prowadzi w kierunku Komańczy (300 m do stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej). Tu zjeżdżamy z głównej drogi w lewo i będziemy się poruszać drogą utwardzaną, lecz silnie dziurawą w kierunku przejścia granicznego.

7,8 km
Dotarliśmy do rozjazdu dróg w Roztokach Górnych, jadąc drogą dojechalibyśmy do przejścia granicznego w Roztokach Górnych (1,9 km) natomiast my jedziemy w prawo w kierunku Solinki. Czekać nas będzie teraz krótki podjazd na przełęcz pod Kiczerką. Za przełęczą rozpoczynamy niezbyt stromy, natomiast bardzo długi zjazd szutrową drogą.
Solinka. Prawdopodobnie istniało tam źródło lub potok zawierający rozpuszczoną sól kamienną i od tego wywiodła się nazwa wsi. Droga zakręca w kierunku północnym a nawierzchnia nadal pozostaje szutrowa. Warto tu zatrzymać się i spojrzeć na piękne pasmo Berda, Hyrlatej i Rosochy. Podczas dalszej wędrówki mijamy wyraźnie odchodzącą w lewo przez most drogę (ok 3,5 km do turystycznego przejścia granicznego w Balnicy) w kierunku dobrze widocznego torowiska kolejki. Jadąc dalej prosto znajdziemy się wysoko nad doliną potoku Solinka. Czekają nas teraz krótkie podjazdy i zjazdy. Ostatni zjazd jest dość stromy, przejeżdżamy przez tor kolejki wąskotorowej.

19,5 km
Dotarliśmy do szosy asfaltowej, gdzie skręcamy w lewo. Czeka nas podjazd na przełęcz Przysłup, którą osiągamy po 2,3 km mozolnego zdobywania wysokości. Na przełęczy, po prawej stronie drogi, pięknie usytuowany parking. Na pewno warto zrobić tu krótki odpoczynek, aby raz jeszcze spojrzeć na Połoniny. Teraz przed nami czterokilometrowy zjazd.

29,4 km
Zjeżdżamy z głównej drogi w prawo i jedziemy w kierunku Przełęczy Żebrak. Około 700 m od drogi głównej (za trzecim mostkiem) po prawej stronie za potokiem na górnym końcy ciągnącego się wzdłuż grzbietu pasma zarośli znajduje się kirkut - cmentarz żydowski. Droga staje się coraz węższa, mijamy ostatnie zabudowania Woli Michowej. Najbliższe 5 km to znoów monotonny podjazd na przełęcz.

35,2 km
Przełęcz Żebrak (816 m n.p.m.). 100 m za przełęczą znajduje się schron przeciwdeszczowy. Rozpoczyna się zjazd krętymi serpentynami, po drodze mijamy studencką bazę namiotową. Po 3,5 km zjazdu docieramy do szlabanu (uwaga: może być zamknięty). Zaraz za szlabanem skręcamy w prawo pod górę (jadąc prosto dotarlibyśmy do Rabego). Podjazd nie jest zbyt długi, na kolejnym skrzyżowaniu kierujemy się w lewo, przed nami 4-kilometrowy zjazd do Kołonic.

43,9 km
Kołonice. Wjeżdżamy na Wielką Obwodnicę Bieszczadzką i skręcamy w prawo za kościołem - jedziemy w kierunku Jabłonek. Niebawem mijamy pomnik K. Świerczewskiego w Jabłonkach. Kilkaset metrów dalej pojawiają się pierwsze serpentyny - przed nami 1900 metrów ostrego podjazdu - "Góra Jabłońska".

50,1 km
Jesteśmy na szczycie teraz możemy odpocząć, bowiem czeka nas aż do samej Cisnej długi i przyjemny zjazd.

54 km
Mijamy skrzyżowanie w Cisnej i skręcamy na parking. Koniec trasy.
 

Źródło: Bieszczadzkie Towarzystwo Cyklistów
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Nasi partnerzy
Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Copyright © BieszczadyPolska.pl 2013-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt graficzny: slawomirpacyk.pl.
Wszystkie prezentowane materiały, dokumenty, grafiki, skrypty i inne pliki w portalu www.BieszczadyPolska.pl chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie bez pisemnej zgody zabronione. Redakcja oświadcza także, że nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komentarze zawarte w portalu, gdyż są one prywatnymi opiniami użytkowników.