Bieszczady Polska

POLECAMY
POLECAMY

SZUKAM NOCLEGU

25 rzeczy, które trzeba zrobić w Bieszczadach!

2016-06-29 10:18:03 Jeśli znasz jeszcze jakieś miejsca w samych Bieszczadach, które warto zobaczyć - daj nam znać w komentarzu. Za każdą podpowiedź dziękujemy :)

Traktujmy ten przewodnik jako podpowiedź dla ludzi, którzy wybierają się w Bieszczady, chcą mieć plan na każdą pogodę i tak jak my lubią zwiedzać okolice :)

No to zaczynamy:

1.Wejdź na Połoniny

Pierwsze co warto zrobić po przyjeździe, to wdrapać się na połoniny. Pod warunkiem, że nie pada.

Mówią, że przereklamowane. Mówią, że schodzone. Mówią, że dużo turystów. Niech gadają - psy szczekają, karawana jedzie dalej. Skoro dużo turystów, znaczy warto to zobaczyć. Jeśli jeszcze ani razu nie byłeś na bieszczadzkiej połoninie, wybierz szlak na Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską, albo obie naraz.

A potem idź odkrywać inne szlaki.

Bieszczady - Połonina Caryńska

2. Zdobądź Tarnicę

Tarnica to najwyższy szczyt w Bieszczadach. Jest piękna. I z dołu i z góry. Tam też musisz pójść. Choć zdarza się tam widok pani w klapeczkach czy białym płaszczyku. Na Tarnicę wchodzą nawet pielgrzymki.

Ale być w Bieszczadach i nie wejść na Tarnicę, to jak pojechać do Rzymu i nie zobaczyć Kaplicy Sykstyńskiej. Warto, choćby nie wiem co gadali. A potem pójść dalej - przez połoniny i Halicz - i zejść w Wołosatem. Piękny szlak!

Bieszczady - Szlak na Tarnicę

3. Wybierz się na inny bieszczadzki szlak

Caryńska zaliczona? Wetlińska zaliczona? Tarnica zdobyta? To czas na inne szlaki. Polecamy Ci ten na Bukowe Berdo. Ale może zdecydujesz się na Wielką lub Małą Rawkę albo Pasmo Graniczne.

A żeby przeżyć prawdziwą przygodę, wybierz się do Schroniska w Łupkowie - "Chata na Końcu Świata". Obiekt ma 20 miejsc noclegowych, brak w nim elektryczności, a do kibelka musisz iść na zewnątrz. Brzmi jak bajka, prawda?


Bieszczadzkie połoniny

4. Utnij sobie drzemkę na szczycie

Marząc o Bieszczadach myślę o mojej największej przyjemności - ucięciu sobie drzemki na szczycie góry. Kocham ten letarg, gdy niebo błękitne nade mną a nagrzany kamień pode mną. Zawsze z tego korzystam. Zawsze tak mam. A Ty?

Drzemka na bieszczadzkim szlaku

5. Odwiedź Bieszczadzki Worek

Co to jest Bieszczadzki Worek? To nazwa turystyczna krainy w Bieszczadach - część doliny górnego Sanu. Na zachodzie rozpościera się pasmo Bieszczad Wysokich, a na wchodzie i południu - Ukraina. Podobno jest tam pięknie. Podobno, bo osobiście tam nie byliśmy. Ale chcielibyśmy.

Bieszczadzkie drewniane kościoły

6. Wybierz się na rower

Ooooo taaak. Nasza przygoda z rowerem absolutnie nie zniechęciła nas do tej formy aktywności. No, może teraz bylibyśmy bardziej roztropni. Zabralibyśmy kawę w termosie, telefon, wodę, więcej pieniędzy. No i sprawdzili na mapie gdzie chcemy jechać, jak tam daleko i jakie jest ukształtowanie terenu. Tobie radzimy to samo. Natomiast sam rower w Bieszczadach? Zawsze!


Na rowerze w Bieszczadach

7. Poczuj bieszczadzką mgłę i zapach rosy

W czasie audycji rozwodziliśmy się z Darkiem na temat tego, jak pachną Bieszczady. A pachną cudnie. Zwłaszcza mokre Bieszczady. Poczuć bieszczadzką mgłę i zapach rosy - bezcenne.

Bieszczadzkie mgły

8. Spotkaj leśnego stwora

Bieszczadzkie opowieści to historie o wilkach, rysiach, jeleniach i innych dzikich zwierzętach buszujących w ogródkach, podchodzących pod bramę, napotkanych w lesie. Nie chcielibyśmy na swojej drodze spotkać ani niedźwiedzia, ani bieszczadzkiego zakapiora. Ale taki stwór jak ten? Czemu nie? Myślę, że mogłabym się  nawet zaprzyjaźnić.

Leśny stwór bieszczadzki

9. Zobacz Podkarpackie Trójmiasto

Zanim pojechaliśmy w Bieszczady, myśleliśmy, że Trójmiasto to nazwa własna, tak jak Gdańsk, Warszawa czy Kraków. Tymczasem na południu mają własne Podkarpackie Trójmiasto. Są to trzy miasta: Jasło, Krosno i Sanok. Z Bieszczad jest blisko.

Można na przykład pojechać na pyszny obiad do Sanoka, do gospody na rynku, która serwuje regionalne dania. My tak zrobiliśmy. Trzy razy. Ale o tym jeszcze opowiemy.


Rynek w Sanoku skąpany w deszczu

10. Odwiedź Ustrzyki

Ustrzyki Górne czy Ustrzyki Dolne? Ty wybierasz. W Ustrzykach Górnych kupiliśmy rzeźbę czarnego biesa wystruganą przez ludowego twórcę. Natomiast w Ustrzykach Dolnych, które są większym miasteczkiem, warto zajść do Muzeum Bieszczadzkiego oraz zajrzeć do Muzeum Młyna - u góry zwiedzanie z przewodnikiem, a na dole mała kawka :)

Ustrzyki w Bieszczadach

11. Odpocznij w Komańczy

Nazwa Komańcza nie raz padła na antenie w czasie naszej audycji. Polakom znana jest głównie ze szkolnych podręczników, w których pisano o internowaniu w tym miejscu kardynała Stefana Wyszyńskiego. W Komańczy warto zwiedzić m.in. klasztor sióstr Nazaretanek, gdzie jest izba pamięci poświęcona kardynałowi. Sam klasztor po renowacji też robi wrażenie - jakby przeniesiony ze szwajcarskiej górskiej wioski. Urokliwe miejsce.Komańcza Klasztor Sióstr Norbertanek

12. Podziwiaj drewniane cerkwie

Jeśli mowa o Komańczy, to zatrzymaj się przy prawosławnej cerkwi - zrekonstruowanej po pożarze poprzedniej świątyni. Niemalże po drugiej stronie ulicy stoi cerkiew greckokatolicka - ciekawa architektonicznie bryła opiera się na wysokim fundamencie. Łatwo ją rozpoznać.

Ale cerkwie bieszczadzkie to nie tylko Komańcza. Możesz poszukać tych najbardziej urokliwych, drewnianych, zagubionych gdzieś w malutkich wioskach i miejscowościach.


Cerkwie w Bieszczadach

13. Poznaj historię Łemków

Do skansenu w Zyndranowej trudno jest trafić. Ale opłaci się nadłożyć drogi i trudu, żeby dotrzeć do miejsca, które przechowuje pamięć i pamiątki po tej ludności rusińskiej, która przed wojną zamieszkiwała tereny wschodniej i południowej Polski. Przesiedleni w ramach "Akcji Wisła" musieli opuścić swoje rodzinne strony. O skansenie i Łemkach pisaliśmy już na bloguZnasz jeszcze inne miejsca, gdzie można odnaleźć ślady Łemków?


Łemkowski Skansen w Zyndranowej

14. Zobacz Kościuszkę na Zamku

Niedaleko Krosna, w miejscowości Odrzykoń, z góry patrzy na okolicę zrujnowany zamek. Wiele rzeczy jest tam zniszczonych. Ale pomnik stoi. I to nie byle jaki pomnik - bo pomnik samego wodza Kościuszki! Żeby zobaczyć ten pomnik, potrzeba trochę wysiłku. Dostać się na zamek to nie taka prosta sprawa. Jak to zrobić podpowiadamy tutaj:


Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

15. Wracając z zamku przytul alpakę

Wracając z zamku i kierując się znakami, przy odrobinie szczęścia, znajdziesz hodowlę alpak. To taka bardziej hodowlaneczka, ale zwierzaki są w niej cudowne! Takie puszyste i miłe - ich wełna jest jak  futro najbardziej pluszowego misia, jakiego możesz sobie wyobrazić. O tym, jak zaprzyjaźniliśmy się z alpakami przeczytasz u nas na blogu:

Alpaki w Czarnorzekach

16. Zobacz panoramę Przemyśla

Na pewno przemyślelibyśmy Przemyśl. To miasto, które chcielibyśmy zobaczyć zatopione w słońcu. Póki co nasze wspomnienia to głównie deszcz i szaruga. A jest co oglądać. Zwłaszcza panoramę miasta z Zamku Kazimierzowskiego. Tak na marginesie - wiesz co jest w herbie Przemyśla?

Panorama Przemyśla z Zamku Kazimierzowskiego

17. Posiedź nad bieszczadzkim morzem

Pojechać w Bieszczady i posiedzieć nad morzem? W Polsce wszystko jest możliwe. Wystarczy pojechać nad jezioro Solińskie. Do Soliny i Polańczyka.Odkrycie tych słomianych parasoli i imitacji plaży z wysypanym na brzegu jeziora piaskiem w Polańczyku było dla nas zaskoczeniem. Gdyby pogoda dopisała, zamówilibyśmy sobie kolorowe drinki z palemkami. A tak? Szybka fota i mig do samochodu. Bo zimno. Będzie po co wracać.

Nad bieszczadzkim morzem - Jezioro Solińskie

18. Spróbuj Bieszczadzkiego Jadła

Mówiłam już w radio, że kuchnia bieszczadzka i podkarpacka to moje smaki. Słone, pikantne, konkretne. Mimo że na zdjęciu nie wyglądają jak danie popisowe, możesz uwierzyć na słowo, że są przepyszne.

Fuczki, hreczanyki czy inne rozkosze podniebienia dostaniesz na przykład w Sanoku w Karczmie w Rynku albo w Wetlinie w Chacie Wędrowca. W tej drugiej Naleśnika Giganta polecał Darek "Łoś" Podbereski. Odważysz się?

Bieszczadzkie jadło w Sanoku

19. Zjedz pstrąga z bieszczadzkiej hodowli

No dobra. Powiesz, że co za różnica z której hodowli, skoro dobre są i te w Bieszczadach i te w Karkonoszach i te w Beskidach i te na Mazurach. Fakt. Ale te bieszczadzkie są najlepsze :)

Pstrąg z bieszczadzkiej hodowli

20. Przywitaj się z Dobrym Wojakiem Szwejkiem

Pamiętasz film o Dobrym Wojaku Szwejku? Jego zabawne historie możesz przypomnieć sobie w czasie domowego seansu z popcornem i colą, a pamiątkowe zdjęcie zrobić sobie na przykład w Przemyślu lub w Sanoku. My skorzystaliśmy z okazji. Zrobimy to znowu, gdy tylko się nadarzy. 

Dobry Wojak Szwejk w Przemyślu

21. Obejrzyj wystawę prac Beksińskiego

Jeśli znasz twórczość Zdzisława Beksińskiego, będziesz zainteresowany stałą wystawą jego prac na Zamku w Sanoku. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji oglądać jego onirycznych i często ponurych wizji - gorąco zachęcam. Niektórzy twierdzą, że twórczość Beksińskiego odzwierciedla jego życie, które zakończyło się tragicznie. Ciekawa, a jednocześnie dramatyczna jest historia jego rodziny, od wielu pokoleń związanej z Sanokiem. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji o tym poczytać - zajrzyj choćby na Wikipedię. Muzeum na Zamku w Sanoku to obowiązkowy punkt programu wycieczki po regionie!

Obraz na wystawie Beksińskiego w Przemyślu

22. Wypij kawę (i zjedz ciastko)

Nie ma prawdziwej wycieczki, urlopu, wakacji, wyjazdu bez kawy i ciastka! Tak samo dotyczy to Bieszczad jak i Dolnego Śląska, czy Kaszub. To ciekawe, że nie wszędzie są muzea, sklepy, atrakcje turystyczne, restauracje i pomniki. Ale kawę można dostać wszędzie! I to jest to, co w podróżowaniu kocham najbardziej!

Słodka chwila przyjemności

23. Doceń bieszczadzki humor

Mówi się, że Polacy to naród ponury z brakiem poczucia humoru i dystansu do siebie. Nawet jeśli to prawda, to nie dotyczy to mieszkańców Bieszczad.Mieliśmy okazję przekonać się o tym stojąc w kolejce w jednym ze spożywczaków w Wetlinie. Dopiero tam, na miejscu, zrozumiesz na czym polega bieszczadzki humor.

Bieszczadzki humor w Wetlinie

24. Poszukaj krowich placków

Ten dość kontrowersyjny postulat wysunął nasz radiowy rozmówca - Darek. Jego myśl była tak subtelna, że trudno ją tu przytoczyć w całości. Puenta była taka, że dobrze jest znaleźć krowi placek na drodze - wiadomo wtedy, że jesteś w prawdziwych Bieszczadach.

Po szczegóły odsyłamy do 36-tej minuty audycji, której możesz wysłuchać na samym dole tego artykułu. True story.

Bieszczadzkie klimaty w Zyndranowej

25. Co jeszcze?

Nie chcemy ograniczać Twojej kreatywności. Na pewno masz pomysły na 25. punkt do listy rzeczy, które trzeba zrobić w Bieszczadach. Podziel się tym z nami i innymi, którzy wybiorą się w ten piękny region Polski. Komentarze są do Twojej dyspozycji - udanej zabawy!

 

źródło:

http://www.ruszajwdroge.pl/2014/10/25-miejsc-ktore-warto-zobaczyc-w-Bieszczadach.html#.V3ODDexkjIUKomentuj artykułIMIĘ:

E-MAIL:

TREŚĆ WIADOMOŚCI:

Wyślij opinię


POLECAMY
POLECAMY
Polecamy
Polecamy
Polecamy

NASI PARTNERZY

Bieszczady PolskaBieszczady PolskaBieszczady Polska Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Copyright C BieszczadyPolska.pl 2013-2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie prezentowane materiały, dokumenty, grafiki, skrypty i inne pliki w portalu www.BieszczadyPolska.pl chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie bez pisemnej zgody zabronione. Redakcja oświadcza także, że nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komentarze zawarte w portalu, gdyż są one prywatnymi opiniami użytkowników.