Bieszczady

Skansen Sanok

 

Skansen Sanok
 
Co tam? Po co tam?
Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie (malownicze położenie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia).
 
Skansen jest duży… brzmi niezbyt przekonywująco co? Ma 38ha i jest największym skansenem w Polsce. Muzeum budownictwa Ludowego w Sanoku bo taka jest długa i poprawna nazwa tego miejsca które składa się z pięciu sektorów i łącznie liczy kilkadziesiąt obiektów od wiejskich chat, kapliczek, cerkwi i jest nawet kościół.
 
Bardzo ciekawa i piękna część tego skansenu warta obejrzenia to mała cerkiew z Rosolicza niedaleko Czarnej.
Na terenie Parku Etnograficznego znajduje wspaniała stała ekspozycja malarstwa ikonowego pt. Ikona karpacka, na której zaprezentowano ponad 220 ikon (od XV do XX w.), ukazujących pełny rozwój tego typu malarstwa w strefie polskich Karpat.
 
Poszczególne grupy etnograficzne: Pogórzanie, Dolinianie, Łemkowie i Bojkowie posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne dostosowane do topografii terenu.
 
Bojkowie „funkcjonują” w sektorze A sektor ten zajmuje wyżej położoną i zalesioną część muzeum. Co tutaj mamy? Dwie cerkwie bezcenne!!! Jedna z 1731r. ze wsi Greźiowa a druga z 1750r. z Rosolina.
 
Łemkowie zajmują niewielki obszar w muzeum wraz ze słynnym „kiblem łemkowskim”. Dzieło warte obejrzenia!!! Jeszcze ciekawsze rzeczy których nie można przeoczyć i należy zobaczyć to…. A reszta nie będę o tym pisał. Przyjedźcie i zobaczcie sami!!!
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Nasi partnerzy
Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Copyright © BieszczadyPolska.pl 2013-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt graficzny: slawomirpacyk.pl.
Wszystkie prezentowane materiały, dokumenty, grafiki, skrypty i inne pliki w portalu www.BieszczadyPolska.pl chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie bez pisemnej zgody zabronione. Redakcja oświadcza także, że nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komentarze zawarte w portalu, gdyż są one prywatnymi opiniami użytkowników.