Skansen Sanok
Skansen Sanok
Co tam? Po co tam?
Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie (malownicze położenie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia).
Skansen jest duży… brzmi niezbyt przekonywująco co? Ma 38ha i jest największym skansenem w Polsce. Muzeum budownictwa Ludowego w Sanoku bo taka jest długa i poprawna nazwa tego miejsca które składa się z pięciu sektorów i łącznie liczy kilkadziesiąt obiektów od wiejskich chat, kapliczek, cerkwi i jest nawet kościół.
Bardzo ciekawa i piękna część tego skansenu warta obejrzenia to mała cerkiew z Rosolicza niedaleko Czarnej.
Na terenie Parku Etnograficznego znajduje wspaniała stała ekspozycja malarstwa ikonowego pt. Ikona karpacka, na której zaprezentowano ponad 220 ikon (od XV do XX w.), ukazujących pełny rozwój tego typu malarstwa w strefie polskich Karpat.
Poszczególne grupy etnograficzne: Pogórzanie, Dolinianie, Łemkowie i Bojkowie posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne dostosowane do topografii terenu.
Bojkowie „funkcjonują” w sektorze A sektor ten zajmuje wyżej położoną i zalesioną część muzeum. Co tutaj mamy? Dwie cerkwie bezcenne!!! Jedna z 1731r. ze wsi Greźiowa a druga z 1750r. z Rosolina.
Łemkowie zajmują niewielki obszar w muzeum wraz ze słynnym „kiblem łemkowskim”. Dzieło warte obejrzenia!!! Jeszcze ciekawsze rzeczy których nie można przeoczyć i należy zobaczyć to…. A reszta nie będę o tym pisał. Przyjedźcie i zobaczcie sami!!!