Ścieżka rowerowa

Ścieżka rowerowa " Solina "

Numer trasy: 3A. Długość: 24 km.

 
 
 
Opis szlaku: Bardzo malownicza trasa prowadząca szosą wzdłuż zatok Zalewu Solińskiego pozostawia w pamięci niezapomniane obrazy . Mimo, że szlak rowerowy nie jest długi , wymaga jednak dobrego przygotowania kondycyjnego , ponieważ znajduje się tutaj kilka długich i nieco męczących podjazdów . Najtrudniejszy z nich - po drodze szutrowej - prowadzi na Górę Markowską skąd rozpościera się widok na okoliczne wzgórza .
Na szlaku zachować należy ostrożność , szczególnie na odcinku prowadzącym po małej obwodnicy bieszczadzkiej (wąskie pobocza). Większość trasy prowadzi po drogach asfaltowych , jedynie odcinek z Górzanki do Bereżnicy Wyżnej to droga o nierównej i zniszczonej nawierzchni .
 
 
0,0 km
Start - skrzyżowanie dróg Polańczyk - Polańczyk Zdrój - jedziemy małą obwodnicą w kierunku kościoła, po prawej stronie znajdują się obiekty noclegowe oraz pensjonat, natomiast z lewej strony zjazd do Uzdrowiska Polańczyk. Po prawej stronie szosy mijamy kościuł i dalej jedziemy w kierunku Wołkowyi. Po 1,6 km od początku trasy mijamy jedną z zatok Jeziora Solińskiego - tutaj zaczyna się pierwszy podjazd.
Podjeżdżać będziemy blisko 2,5 km, większość czasu jedziemy w lesie, tak więc na tym odcinku nie ma zbyt wielu dalekich widoków. Interesujące panoramy towarzyszyć nam będą dopiero na zjeździe - po prawej stronie, ponad drogą rozciąga się widok na Jezioro Solińskie oraz miejscowość Zawóz. Uwaga na ostre zakręty!

6,7 km
Wołkowyja skrzyżowanie, skręcamy w prawo w kierunku miejscowości Górzanka, na kolejnym rozwidleniu, już w Górzance, skręcamy w lewo. Droga w prawo doprowadziłaby nas do przysiułka Rybne.

11,2 km
Mijamy kościuł w Górzance, wjeżdżamy na mostek na potoku Wołkowyjka i po kilkunastu metrach skręcamy w prawo. Czekać nas teraz będzie blisko 4 km mozolnego podjazdu, drogą o nienajlepszej jakości. Na najbliższym odcinku wzniesiemy się o ponad 160 metrów. Podjazd ten możemy sobie rozłożyć na dwa etapy, robiąc przystanek w szkókach leśnych - skręcamy tu w lewo w drogę szutrową.

15,0 km
Długi i nieco męczący podjazd od Górzanki do Bereżnicy Wyżnej rekompensuje nam przełęcz pod Górą Markowską. Jesteśmy na skrzyżowaniu dróg Baligród - Berezka - Górzanka. Skręcamy w prawo (przed nami 7 km upragnionego zjazdu), mijamy po drodze Bereżnicę Wyżną oraz Wolę Matiaszową.

21,0 km
Berezka - szlak rowerowy łączy się tutaj z małą obwodnicą bieszczadzką. Skręcamy w prawo w kierunku Myczkowa. Po krótkim, ale stromym podjeździe z Berezki, dojeżdżamy do Myczkowa. Dalej drogą prowadzącą ciągle w górę dojeżdżamy do skrzyżowania - droga w lewo prowadzi do Soliny. Wzdłuż tej drogi biegnie międzynarodowy szlak rowerowy R 61 zmierzający do przejścia granicznego w Krościenku. Nasz szlak prowadzi prosto. Przed nami stromy podjazd z szczytu którego rozciąga się wspaniałe widoki na Jezioro Solińskie, górę Jawor wraz z przystanią statków spacerowych jak również Bieszczady i Uzdrowisko Polańczyk.

24,3 km
Polańczyk - mijamy hotel i restaurację "Na Górce" i po chwili jesteśmy w miejscu, z którego zaczęliśmy naszą jazdę.

 

Źródło: Bieszczadzkie Towarzystwo Cyklistów

Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Nasi partnerzy
Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Copyright © BieszczadyPolska.pl 2013-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt graficzny: slawomirpacyk.pl.
Wszystkie prezentowane materiały, dokumenty, grafiki, skrypty i inne pliki w portalu www.BieszczadyPolska.pl chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie bez pisemnej zgody zabronione. Redakcja oświadcza także, że nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komentarze zawarte w portalu, gdyż są one prywatnymi opiniami użytkowników.