O Bieszczadach

 

O Bieszczadach

 

Tak naprawdę nazwa "bieszczady" pochodzi od ruskiego słowa "beskid", które oznacza górskie pogranicze, czyli teren oddzielający Polskę i Ruś od państwa węgierskiego leżącego na południu Karpat. W literaturze można znaleźć takie stwierdzenia jak "świat zbieszczadział" czyli zdziczał; "bieszczadź łez"- czyli padół łez.


To jest absolutnie genialne miejsce

Są to piękne góry porośnięte lasem (z gatunkiem głównym buk) i jest to bez watpienia jedno z najdzikszych zakątków w Polsce. Tak, ta "Bieszczadzka Puszcza" zachwyca po prostu wszystkich, którzy tutaj przyjadą. Bez wyjatku. Czego trzeba wiecej, aby odpocząć i bawic się swietnie niż majestatycznych gór i malowniczych jezior? Tak, potrzeba jeszcze kilku rzeczy... I one też tutaj są! Mieszkancami Bieszczad są takie gatunki zwierząt jak niedźwiedzie, wilki czy nawet groźne rysie.Najwyższym szczytem w Bieszczadach jest Tarnica (1346 m n.p.m). Ale przecież nie o to chodzi, które góry w Polsce są wyższe, które bardziej uczęszczane lub kto ze znanych postaci po nich stąpał. W Bieszczady przyjeżdżasz i chcesz już tutaj zostać. Kilka słów o florze Bieszczadów. Las zajmuje ponad 70% powierzchni regionu; gatunkiem głównym jest buk, którego udział wynosi 48%, jodła 23%; występują tez gatunki takie jak grab, jesion, modrzew i brzoza.Ciekawym piętrem jest Piętro Pogórza, które w głębi gór występują tylko w dolinach rzecznych. Tworzą je tzw. lasy gredowe - wielogatunkowe lasy liściaste z udzialem dębu, grabu, jodły i lipy. Spacer po tych lasach naprawdę poprawia samopoczucie!


W Bieszczadach można wyróżnić kilka pasm, które różnią się wysokością i ukształtowaniem. Pierwsze tzw. Pasmo graniczne rozciąga się od Przełęczy Łupkowskiej po Przełęcz Użocha - las panuje tu wszedzie z drobnymi wyjatkami, którymi są polany powstałe na skutek wypasów. W tym paśmie znajduje się Wielka Rawka (1304m n.p.m).Drugim, jakże znaczącym pasmem jest pasmo Połonin o długośi 30 km. Absolutnie zachwycajace pasmo na którym znajdują się masywy górskie takie jak: Połonina Wetlinska, czy Połonina Caryńska oraz grupa Tarnicy i Halicza. Szczyty w obrębie Tarnicy mają ponad 1300 m n.p.m: Tarnica (1346m.), Krzemien (1335m.), Halicz (1333m.).Ale jak to jest ze zwierzętami w Bieszczadach? Co można zobaczyć? Dla turystów znaczenie mają przede wszystkim duże ssaki. Bardzo ciekawym zwierzęciem jest jeleń szlachetny, którego samce (czyli byki), majace masywna budowe ciala i ważą nawet do 250kg. Występuje tu również niedźwiedź brunatny w liczbie około 30 sztuk.


Ciekawe jest to, że zobaczyć można też żubra i nie trzeba jeździć do Białowieży, gdyz "Żubr wystepuje w Bieszczadach".Jest jeszcze wiele innych ciekawych zwierząt takich jak wilki, rysie lub żbiki. Jeśli chodzi o Bieszczady to wszystkiego co "duże, ładne, fajne, rzadko występujące w Polsce czy na świecie" jest pod dostatkiem.Nic tylko przyjeżdżać, podziwiać i robić zdjęcia!

 

Autor: Jerzy Kaleta

POLECAMY
Polecamy
POLECAMY
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy

NASI PARTNERZY

Bieszczady PolskaBieszczady PolskaBieszczady Polska Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Wszystkie prezentowane materiały, dokumenty, grafiki, skrypty i inne pliki w portalu www.BieszczadyPolska.pl chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie bez pisemnej zgody zabronione. Redakcja oświadcza także, że nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komentarze zawarte w portalu, gdyż są one prywatnymi opiniami użytkowników.