O Bieszczadach

 

O Bieszczadach

 

Tak naprawdę nazwa "bieszczady" pochodzi od ruskiego słowa "beskid", które oznacza górskie pogranicze, czyli teren oddzielający Polskę i Ruś od państwa węgierskiego leżącego na południu Karpat. W literaturze można znaleźć takie stwierdzenia jak "świat zbieszczadział" czyli zdziczał; "bieszczadź łez"- czyli padół łez.


To jest absolutnie genialne miejsce

Są to piękne góry porośnięte lasem (z gatunkiem głównym buk) i jest to bez watpienia jedno z najdzikszych zakątków w Polsce. Tak, ta "Bieszczadzka Puszcza" zachwyca po prostu wszystkich, którzy tutaj przyjadą. Bez wyjatku. Czego trzeba wiecej, aby odpocząć i bawic się swietnie niż majestatycznych gór i malowniczych jezior? Tak, potrzeba jeszcze kilku rzeczy... I one też tutaj są! Mieszkancami Bieszczad są takie gatunki zwierząt jak niedźwiedzie, wilki czy nawet groźne rysie.



Najwyższym szczytem w Bieszczadach jest Tarnica (1346 m n.p.m). Ale przecież nie o to chodzi, które góry w Polsce są wyższe, które bardziej uczęszczane lub kto ze znanych postaci po nich stąpał. W Bieszczady przyjeżdżasz i chcesz już tutaj zostać. Kilka słów o florze Bieszczadów. Las zajmuje ponad 70% powierzchni regionu; gatunkiem głównym jest buk, którego udział wynosi 48%, jodła 23%; występują tez gatunki takie jak grab, jesion, modrzew i brzoza.



Ciekawym piętrem jest Piętro Pogórza, które w głębi gór występują tylko w dolinach rzecznych. Tworzą je tzw. lasy gredowe - wielogatunkowe lasy liściaste z udzialem dębu, grabu, jodły i lipy. Spacer po tych lasach naprawdę poprawia samopoczucie!


W Bieszczadach można wyróżnić kilka pasm, które różnią się wysokością i ukształtowaniem. Pierwsze tzw. Pasmo graniczne rozciąga się od Przełęczy Łupkowskiej po Przełęcz Użocha - las panuje tu wszedzie z drobnymi wyjatkami, którymi są polany powstałe na skutek wypasów. W tym paśmie znajduje się Wielka Rawka (1304m n.p.m).



Drugim, jakże znaczącym pasmem jest pasmo Połonin o długośi 30 km. Absolutnie zachwycajace pasmo na którym znajdują się masywy górskie takie jak: Połonina Wetlinska, czy Połonina Caryńska oraz grupa Tarnicy i Halicza. Szczyty w obrębie Tarnicy mają ponad 1300 m n.p.m: Tarnica (1346m.), Krzemien (1335m.), Halicz (1333m.).



Ale jak to jest ze zwierzętami w Bieszczadach? Co można zobaczyć? Dla turystów znaczenie mają przede wszystkim duże ssaki. Bardzo ciekawym zwierzęciem jest jeleń szlachetny, którego samce (czyli byki), majace masywna budowe ciala i ważą nawet do 250kg. Występuje tu również niedźwiedź brunatny w liczbie około 30 sztuk.


Ciekawe jest to, że zobaczyć można też żubra i nie trzeba jeździć do Białowieży, gdyz "Żubr wystepuje w Bieszczadach".



Jest jeszcze wiele innych ciekawych zwierząt takich jak wilki, rysie lub żbiki. Jeśli chodzi o Bieszczady to wszystkiego co "duże, ładne, fajne, rzadko występujące w Polsce czy na świecie" jest pod dostatkiem.



Nic tylko przyjeżdżać, podziwiać i robić zdjęcia!

 

Autor: Jerzy Kaleta

Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Nasi partnerzy
Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Copyright © BieszczadyPolska.pl 2013-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt graficzny: slawomirpacyk.pl.
Wszystkie prezentowane materiały, dokumenty, grafiki, skrypty i inne pliki w portalu www.BieszczadyPolska.pl chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie bez pisemnej zgody zabronione. Redakcja oświadcza także, że nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komentarze zawarte w portalu, gdyż są one prywatnymi opiniami użytkowników.