Roślinność w Bieszczadach

 

Roślinność w Bieszczadach
 
 
Bieszczady są bardzo specyficznym regionem pod wieloma względami.
Bardzo charakterystyczny jest w Bieszczadach skład flory i układ pięter roślinnych. W lasach lasów bieszczadzkich występuje ponad 900 gatunków roślin naczyniowych ponad 500 gatunków mchów i porostów. O ile w Polsce gatunkiem najliczniej występującym w lasach jest sosna pospolita ( Pinus sylvestris), to w Bieszczadach występuje głównie buk zwyczajny (Fagus silvatica).
 
Ciekawostka: sosna pospolita swoim naturalnym zasięgiem obejmuje obszar całego kraju oprócz Bieszczad. Taki jest jej naturalny zasięg występowania w Polsce. Ktoś, kto był w Bieszczadach, mógłby powiedzieć: a ja widziałem pojedyncze sztuki. Tak, zgadza się. Występują tutaj pojedyncze sztuki tego gatunku, ale po pierwsze - jest ich niewiele,  a po drugie - zostały one tutaj wprowadzone sztucznie. Gatunkiem głównym w lasach jest buk zwyczajny. Zjawisko to ma pozytywny wpływ na spacerujących po Bieszczadzkich lasach turystów ponieważ skład gatunkowy lasu dobrze wpływa na samopoczucie. Występują tutaj lasy mieszane z udziałem buka, dębu, klonu, jodły, świerka, brzozy, graba i wielu innych gatunków. Ktoś mógłby zapytać: dlaczego fakt ten jest interesującym zjawiskiem dla przyjezdnych. Takie pytanie byłoby jak najbardziej trafne! Mając do wyboru dwa regiony:

Pierwszy - to ten, gdzie występuje sosna i siedliska ubogie, skład gatunkowy jest skromny, roślinek jest jak na lekarstwo, choć praktycznie żadne nie są lecznicze, a spacerując po takim lesie widoki są co najwyżej średnie.

Dugi wariant - to lasy Bieszczad, czyli: skład gatunkowy mieszany, występuje tutaj duże zróżnicowanie gatunkowe wśród drzew, a także pośród roślin runa. Spacerując po takim lesie, można podziwiać olbrzymią ilość roślin które pachną, kwitną, a wokół rozpościera się soczysta zieleń, która pobudza zmysły, zapach przeszywa na wskroś i z każdym głębszym oddechem sprawia coraz większą radość.
To jest jeden z powodów, dla których Bieszczady są wyjątkowe. Tych powodów jest więcej i nie sposób wymienić wszystkich.
Następne ciekawe zjawisko występujące w Bieszczadach to piętra roślinności.
W Tatrach mamy ich 5 - piętra: pogórza (do 700 m n.p.m.), regla dolnego (do 1250 m), regla górnego (do 1550 m), kosodrzewiny (do 1800 m), hal (do 2300 m).
 
W Bieszczadach jest znaczne obniżenie tych pięter. Powyżej 1150 m n.pm. występuje już piętro połonin (odpowiednik pietra hal w tatrach), na które warto się wybrać choćby ze względu na piękne widoki.
 
Podobno w bieszczadzkich lasach występują w ogromnej ilości rośliny, które mają niesamowity zapach fantastycznie działający na kobiety. Jest to jednak zjawisko jeszcze nie do końca zbadane. 
 
 
 
 
Autor: Jerzy Kaleta
POLECAMY
Polecamy
POLECAMY
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy

NASI PARTNERZY

Bieszczady PolskaBieszczady PolskaBieszczady Polska Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Wszystkie prezentowane materiały, dokumenty, grafiki, skrypty i inne pliki w portalu www.BieszczadyPolska.pl chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie bez pisemnej zgody zabronione. Redakcja oświadcza także, że nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komentarze zawarte w portalu, gdyż są one prywatnymi opiniami użytkowników.