Roślinność w Bieszczadach
Bieszczady są bardzo specyficznym regionem pod wieloma względami.
Bardzo charakterystyczny jest w Bieszczadach skład flory i układ pięter roślinnych. W lasach lasów bieszczadzkich występuje ponad 900 gatunków roślin naczyniowych ponad 500 gatunków mchów i porostów. O ile w Polsce gatunkiem najliczniej występującym w lasach jest sosna pospolita ( Pinus sylvestris), to w Bieszczadach występuje głównie buk zwyczajny (Fagus silvatica).
Ciekawostka: sosna pospolita swoim naturalnym zasięgiem obejmuje obszar całego kraju oprócz Bieszczad. Taki jest jej naturalny zasięg występowania w Polsce. Ktoś, kto był w Bieszczadach, mógłby powiedzieć: a ja widziałem pojedyncze sztuki. Tak, zgadza się. Występują tutaj pojedyncze sztuki tego gatunku, ale po pierwsze - jest ich niewiele, a po drugie - zostały one tutaj wprowadzone sztucznie. Gatunkiem głównym w lasach jest buk zwyczajny. Zjawisko to ma pozytywny wpływ na spacerujących po Bieszczadzkich lasach turystów ponieważ skład gatunkowy lasu dobrze wpływa na samopoczucie. Występują tutaj lasy mieszane z udziałem buka, dębu, klonu, jodły, świerka, brzozy, graba i wielu innych gatunków. Ktoś mógłby zapytać: dlaczego fakt ten jest interesującym zjawiskiem dla przyjezdnych. Takie pytanie byłoby jak najbardziej trafne! Mając do wyboru dwa regiony:
Pierwszy - to ten, gdzie występuje sosna i siedliska ubogie, skład gatunkowy jest skromny, roślinek jest jak na lekarstwo, choć praktycznie żadne nie są lecznicze, a spacerując po takim lesie widoki są co najwyżej średnie.
Dugi wariant - to lasy Bieszczad, czyli: skład gatunkowy mieszany, występuje tutaj duże zróżnicowanie gatunkowe wśród drzew, a także pośród roślin runa. Spacerując po takim lesie, można podziwiać olbrzymią ilość roślin które pachną, kwitną, a wokół rozpościera się soczysta zieleń, która pobudza zmysły, zapach przeszywa na wskroś i z każdym głębszym oddechem sprawia coraz większą radość.
To jest jeden z powodów, dla których Bieszczady są wyjątkowe. Tych powodów jest więcej i nie sposób wymienić wszystkich.
Następne ciekawe zjawisko występujące w Bieszczadach to piętra roślinności.
W Tatrach mamy ich 5 - piętra: pogórza (do 700 m n.p.m.), regla dolnego (do 1250 m), regla górnego (do 1550 m), kosodrzewiny (do 1800 m), hal (do 2300 m).
W Bieszczadach jest znaczne obniżenie tych pięter. Powyżej 1150 m n.pm. występuje już piętro połonin (odpowiednik pietra hal w tatrach), na które warto się wybrać choćby ze względu na piękne widoki.
Podobno w bieszczadzkich lasach występują w ogromnej ilości rośliny, które mają niesamowity zapach fantastycznie działający na kobiety. Jest to jednak zjawisko jeszcze nie do końca zbadane.
Autor: Jerzy Kaleta