Bieszczady

Muzeum przyrodnicze

 

Muzeum przyrodnicze
 
 
Przyjeżdżasz w Bieszczady i coś wypadałoby coś zobaczyć!
Może zrobić kilka fotek aby inni znajomi zobaczyli jak jest w Bieszczadach, a może byli w Bieszczadach, wiec zobaczą fotki i im się przypomni jak to jest w górach… nie oszukujmy się szanse ze zobaczysz niedźwiedzia na szlaku nie są duże!
 
Ale zawsze jest jakieś ale! Zdjęcie z niedźwiedziem albo obok niedźwiedzia było by niezłe. Prawda? I potem możesz innym ludziom w domu, na świętach lub u cioci na imieninach albo przy innej okazji pokazać takie zdjęcie.
 
 
W muzeum znajdują się stałe ekspozycje takie jak:
 
- "Bieszczady dawniej i dziś"
Ekspozycja przedstawia historię regionu ( rozmieszczenie oraz architekturę dworów, pałaców i obiektów sakralnych)
 
- "Geologia Bieszczadów na tle Karpat"
Ta część pokazuje nam właściwości i rodzaje skał występujących w Karpatach oraz poświecona jest także surowcom naturalnym (ropa naftowa, gaz ziemny, wody mineralne). Można tutaj obejrzeć mapy i przekroje geologiczne Karpat Polskich wraz z przykładami skał.
 
- "Biologia i systematyka świata zwierząt"
 Ten dział jest bardzo ciekawy. Można tutaj zobaczyć i dowiedzieć się wszystkiego o anatomii, morfologii i pochodzeniu zwierząt, a także o ich trybie życia. Znajduje się tutaj duża ilość fotografii, modeli, plansz a także wypchanych okazów zwierząt.
 
- "Wybrane zagadnienia z paleontologii"
Celem tego działu jest przekazanie wiedzy na temat okresów i zasięgów zlodowaceń na terenie Polski. Znajdują się tutaj także szczątki zwierząt kopalnych takich jak: (mamut, żubr kopalny, niedźwiedź jaskiniowy). Można także zobaczyć skamieniałości roślin i zwierząt a także historię życia na Ziemi.
 
- "Flora i zbiorowiska roślinne oraz fauna Bieszczadów"
Szata roślinna przestawiona jest tutaj w formie pięter roślinno-klimatycznych. Można zobaczyć przyrodę piętra pogórza, krainy dolin, lasów regla dolnego a także przyrodę położoną powyżej górnej granicy lasu czyli połonin. Znajdują się tutaj także ciekawe okazy owadów, gadów, płazów, ptaków i ssaków.
 
- "Geomorfologia, hydrologia, klimat i gleby Bieszczadów"
Za pomocą tej ekspozycji możemy zapoznać się położeniem geograficznym Bieszczadów oraz rzeźbą terenu. Dowiadujemy się także więcej o warunkach klimatycznych które związane są z napływającymi masami powietrza głównie polarno- morskiego i polarno- kontynentalnego.
 
- "Plan ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny"
Możemy tutaj zobaczyć projekty dotyczące stref ochronnych w BdPN, a także zapoznać się etapami powstawania Parku i jego rozwoju poprzez kolejne powiększenia.
 
W muzeum znajduje się ogromna ilość plansz modeli oraz zwierząt występujących w Bieszczadach. Znajdują się tutaj wypchane zwierzęta takie jak: żubr, jeleń, ryś, wilk i wiele innych wyglądających naprawdę okazale.
 
 
"Rozkład jazdy" muzeum
 
Od wtorku do soboty w godz. 9°° - 17°° z wyjątkiem Nowego Roku, Bożego Ciała, l i 11 listopada oraz 25 i 26 grudnia.
Dodatkowo w niedziele (lipiec i sierpień) w godz. 9°°- 14°°

 

 

Autor: Jerzy Kaleta 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy
Polecamy
Polecamy
Polecamy
Nasi partnerzy
Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Bieszczady Polska
Copyright © BieszczadyPolska.pl 2013-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt graficzny: slawomirpacyk.pl.
Wszystkie prezentowane materiały, dokumenty, grafiki, skrypty i inne pliki w portalu www.BieszczadyPolska.pl chronione są prawem autorskim. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie bez pisemnej zgody zabronione. Redakcja oświadcza także, że nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komentarze zawarte w portalu, gdyż są one prywatnymi opiniami użytkowników.